Święta na słodko!

Przepyszny świąteczny makowiec, sernik puszysty i malinowy sos do wigilijnej kaczki oraz gęsi - to propozycje laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Słodkie przysmaki doskonale sprawdzą się w trakcie zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia.

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób okres intensywnych kulinarnych przygotowań. Dlatego też jeszcze zanim zabierzemy się za układanie menu dwunastu wigilijnych potraw nie możemy również zapomnieć o słodkim akcencie. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu, z pomocą przychodzą laureaci programu „Doceń polskie”. Słodki makowiec i puszysty sernik będą nie tylko smaczną odskocznią od stałych punktów kulinarnego programu wigilii, ale także pozwolą wprowadzić wyjątkowy klimat i ...zapach świąt. Z kolei malinowy sos do kaczki i gęsi swoją słodyczą doskonale przełamie smak i nada nowy wymiar tym potrawom.

Składnikiem każdej propozycji jest produkt posiadający certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Charakterystyczny znak dowodzi, że sygnowana nim żywność została pozytywnie oceniona przez specjalistów z branży spożywczej, którzy tworzą Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Jury ocenia smak, wygląd oraz stosunek jakości wyrobu do jego ceny.

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć pod adresem www.DocenPolskie.pl, zaś przepisy kulinarne laureatów programu są zawarte w, dostępnym na blogu Programu, e-booku.

 

 

I. MAKOWIEC

Składniki ciasta:

- 15 g drożdży

- 300 ml mąki

- 50 ml cukru

- ? kostki masła

- 100 ml mleka

- 1 żółtko

 

Składniki masy makowej:

- 100 ml miodu

- 350 ml potrójnie mielonego maku

- 100 ml mleka

- 100 ml rodzynek lub mieszanki pokrojonych, ulubionych bakalii

 

Składniki polewy:

- 100 g Sera topionego śmietankowego firmy SERTOP Sp. z o.o. (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)

- 50 g masła

- 2 łyżki mleka

- 1 łyżka oleju kokosowego

- 2 łyżki cukru

Dodatkowo: mak do posypania

 

Przygotowujemy ciasto.

Drożdże mieszamy z cukrem, wlewamy mleko i mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki. Całość wyrabiamy kilka minut w malakserze, a następnie przekładamy do miski i zostawiamy na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia. Przygotowujemy masę makową. Wszystkie składniki podgrzewamy na małym ogniu do momentu, aż mak napęcznieje. Przygotowujemy makowiec. Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek o grubości 0,5 cm i rozsmarowujemy na nim masę. Makowiec zawijamy, a następnie formujemy z niego kółko i wkładamy do dobrze nagrzanego piekarnika na ok. 40-50 minut (180oC). Przygotowujemy polewę. Wszystkie składniki podgrzewamy w garnuszku do otrzymania jednolitej konsystencji, a następnie wylewamy na makowiec. Posypujemy makiem.

 

 

II. SERNIK PUSZYSTY

Składniki masy:

- 1? kg Serka śmietankowego Juliko Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (certyfikat „Doceń polskie”)

- 1? szklanki cukru

- 8 jajek

- 2 budynie

- 1 łyżka mąki ziemniaczanej

- ? litra śmietanki kremowej

- sok z cytryny

 

Składniki ciasta (spodu):

- 3 żółtka (białka do masy serowej)

- 1 ? szklanki krupczatki

- ? kostki masła

- ? szklanki cukru

- łyżka proszku do pieczenia

 

 

Ciasto:

Wszystkie składniki zagniatamy na jednolitą masę. Masa: Żółtka ucieramy z cukrem dodając stopniowo serek Juliko. Następnie dodajemy budyń, mąkę ziemniaczaną, ubitą na sztywno kremówkę oraz białka (również ubite na sztywno), bakalie wg uznania, sok z cytryny oraz proszek do pieczenia. Przygotowaną masę piec ok 1,5 godziny w temperaturze 170°C.

 

 

III. MALINOWY SOS DO KACZKI I GĘSI

 Składniki:

- 1 szklanka herbaty owocowej Bifix Malina (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)

- 1/2 średniej cebuli białej

- 1 ząbek czosnku

- 2 łyżki oleju rzepakowego

- 2 łyżki masła

- 1 łyżeczka mąki ryżowej

- 1 łyżka miodu gryczanego

- Sól, pieprz do smaku

 

Przygotowanie:

Przygotowujemy herbatę Bifix MALINA według instrukcji na opakowaniu, a następnie całkowicie ją studzimy. Herbatę umieszczamy w lodówce. Cebulę i czosnek kroimy na drobną kosteczkę. Do rondelka wlewamy olej, dodajemy przygotowane warzywa i całość podgrzewamy. Doprawiamy wszystko szczyptą soli i dusimy na wolnym ogniu, aż cebula stanie się rozpadająca i słodka. Mieszamy od czasu do czasu, aby zawartość w rondlu nie przywarła do dna. Do rondla wsypujemy mąkę ryżową i mieszamy, aż całkowicie przyklei się do cebuli i zacznie przywierać do dna rondla. Następnie do rondla wlewamy połowę szklanki zimnej herbatę i za pomocą drewnianej łyżki dobrze wszystko mieszamy. Gdy już nic nie przywiera do dna rondla (powstał gładki sos), można dolać kolejną część herbaty. Jeśli sos ma już odpowiednią, ulubioną przez nas gęstość, można pominąć dolewanie całej herbaty.

Na koniec dodajemy do sosu odrobinę miodu, aby uzyskać jego odpowiednią słodycz. Doprawiamy całość solą i pieprzem. Przecedzamy sos przez gęste sitko do miski, a następnie zawartość miski umieszczamy w rondelku. Dodajemy masło i mieszamy aż całkowicie się połączy z sosem. Gotowy, ciepły sos podajemy z ulubionym drobiem, jak np. kaczką czy gęsią. Sos doskonale sprawdzi się także do jaśniejszych mięs, jak np. do indyka lub schabu. Herbatę malinową można zastąpić inną herbatą Bifix, np. czarną porzeczką lub aronią.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

www.docenpolskie.pl

www.blog.docenpolskie.pl 

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni. 

Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. 

 

* * *

KONTAKT:

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

www.docenpolskie.pl

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Matusik

magdalena.matusik@adventure.media.pl

Adventure Media s. c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl

tel. 690 449 064

tel. 32 724 28 84

 

fax 32 417 01 70